Jak na nový dětský pokoj i bez rekonstrukce

Jen si to představte. Děti jsou u babičky nebo na táboře. Vy máte konečně prostor vidět svůj domov jinýma očima. Můžete dělat cokoliv. Odpočívat, udělat si pleťovou masku, která vaše děti děsí… Ale vás to táhne do dětského pokoje, a tentokrát ho nechcete zapálit, ale předělat. Cítíte to nutkání vrhnout se do něčeho nového, překvapit vaše děti, vytvořit pro ně nové zábavné království? Někdy stačí úplná drobnost a pokoj vypadá daleko útulněji a uklizeněji. Pro ty z vás, kteří se pouští do podobného dobrodružství, máme pár tipů, jak proměnit dětský pokoj bez velkých zásahů a investic už za 1 den. Víte třeba, jakou parádu udělá nové dětské povlečení a textilní doplňky? 

K tomuto tématu jsme přizvaly profesionální organizátorky projektu O domovē, autorky seriálu Královny pořádku, maminky Lucii Kocman a Pavlínu Štefanovou.

dštsky-pokoj-leto-povleceni

Aby nebylo mrzení

Koukáte do pokoje svého dítka a už víte, co všechno byste vylepšila. Tyhle hračky vůbec nepoužívá, tak můžou do komory, nebo rovnou do kontejneru. Barva zdí se vám už nelíbí a nábytek byste klidně vyměnila taky.

Než si vyhrnete rukávy, zastavte se na chvilku a domluvte se se svým dítětem. Malá překvapení jsou skvělá, ale velká proměna pokoje by pro děti mohla být opravdu stresující. To, co je pro vás naprostý brak, může být pro malou osobnost tím nejdůležitějším pokladem.

Než se do akce pustíte, zkuste si s dětmi o všem promluvit. Nebojte se je zapojit i do samotného procesu, je to skvělá příležitost, jak rozvinout jejich fantazii i vyjadřování vlastních potřeb a přání. Je to konec konců hlavně jejich prostor. Nesnažte se do něj projektovat vaše touhy a nesplněná přání.

Organizátorky z projektu o domovē radí:

  • Promluvte si s vaším malým parťákem o tom, co se smí a co se nesmí změnit, co je nedotknutelné.
  • Se staršími dětmi dejte společně stranou věci, na které se nesmí sáhnout.
  • Promluvte spolu o barvách, vám se líbí růžová, což však nemusí znamenat, že ji miluje i vaše dcera.
  • Tohle je velmi důvěrná část, a je zapotřebí velké rodičovské trpělivosti, bez soudů. Větami jako „To snad nemyslíš vážně, že si chceš tuhle krabičku nechat“ opravdu ničemu nepomůžete a už vůbec tak neupevníte váš vzájemný vztah.

Dohody bez výjimek dodržte. Někdy vás vlastní dítě překvapí a vyřadí věc samo, na konci celého procesu.

Mám málo času a chci velkou změnu

Trik, který funguje pokaždé - kouzelné textilie. Čím méně vzorů tím lépe, vsaďte na jednoduchost, v barvách i ve vzorech.

Vyměňte závěsy, kusový koberec, povlaky na polštáře či povlečení. Nový pokojík je hotový raz dva. Zároveň je to skvělá příležitost k vyprání polštářů i peřin. Předejdete problémům s roztoči a alergeny a navíc v letním počasí vše rychle vyschne.

Rovnou se můžete zbavit ložního prádla, které vám už nedělá radost a nahradit ho například dětským povlečením ze saténu, které skvěle odvádí pot, nebo perkálu, který chladí. Dopřejte dětem kvalitu. Dětská pokožka je velice citlivá, a proto jsou kvalitní materiály na prvním místě. Postýlka zahalená do povlečení z přírodních materiálů přežije každou nehodu v ložnici a vydrží dlouhé roky používání.

Dětem ho v budoucnu zabalíte do výbavy třeba pro jejich děti.

detsky-pokoj-leto-povleceniMám více času a chci pokoj předělat od základu

Ať už vás čeká přeměna batolecího pokoje na školní, děláte z pokoje pro jedno pokoj pro dva, či jen chcete svému dítěti splnit přání, mějte na paměti několik pravidel.

Co radí Královny pořádku

U dětského pokoje je potřeba vymezit jednotlivé zóny: Hrací, studijní, oblékací, klidovou.

Zóna na hraní by měla být největší až do věku mladších školních dětí. Dává dítěti prostor pro vlastní kreativitu a samostatnost.

Zóna studijní by měla být umístěna ideálně pod oknem. Dobré světelné podmínky jsou základ. Dítě by u pracovního stolu nemělo nic rozptylovat. Hračky ani postel nepatří do zorného pole malého studenta, tedy pokud tuto možnost prostor nabízí.

Oblékací zónu doporučujeme vytvořit kombinací šuplíků a šatní skříně a umístit blízko vstupních dveří. 

Pokud je změna pokojíčku zatím v procesu, promyslete barevnost. Potlačte své tužby a poraďte se s vaším dítkem, co na stěny.

  • Pokojíčky přeplněné hračkami je potřeba vizuálně zklidnit. Volte jemné pastelové barvy, které nejsou dráždivé. V pokojíčku plném barev a vzorů mohou mít citlivější děti problém s koncentrací, nebo dokonce s usínáním.
  • Aby se jim spinkalo jako v bavlnce, pořiďte jim kvalitní matraci a pořádné lůžkoviny. Nebojte se péřových výplní jejich životnost i údržba předčí vaše očekávání a dítko už se nebude budit propocené.
  • Povlečení volte neutrální, jednoduché, které poroste s vaším dítětem. Vsaďte na věčné puntíky či elegantní proužky. Elsy a Spidermany nechte dětem raději v knihách.
  • A když už jsme se dotkly čtení, pohrajte si a seřaďte dětem knížky podle barev. Uvidíte, že to ocení a navíc je bude duha bavit a dokáží ji udržet.

 

Tak co, pustíme se společně do dětských království?