Kde se vzal monogram
Některé monogramy zná každý na světě. Ikonický LV, YSL, DG či DKNY. Existují také iniciály, které si okamžitě všichni spojíme s konkrétním člověkem. Třeba B.B., J.F.K. nebo třeba T.G.M. A některé, některé znáte jen vy. I přes to jsou mnohem důležitější…
Na počátku bylo… Písmeno!
Historie monogramů sahá téměř čtyři sta let před náš letopočet. Písmena řecké abecedy alfa a chí tam označovala hliněné mince z oblasti Achaia na Peloponésu. Samotnou kapitolou jsou pak christogramy, neboli vyjádření Ježíše Krista zkratkou. Christogramů existuje celá řada a jsou důležitou součástí křesťanské symboliky. Mezi nejznámější patří IHS, XP nebo IX. Často byly i kaligraficky upraveny a tvořily tak samostatný symbol.
Ve středověku pak monogramy sehráli ještě důležitější roli.
Protože ne každý uměl psát, stačilo jako podpis používat jen jednoduché iniciály. Zároveň přišla na řadu i jistá praktičnost monogramů – lze s nimi označovat erby, prapory ale i majetek. Dámy si snadno poznali svůj šátek či slunečník. Samozřejmostí byly i personalizované poháry na víno. Dovedeme si ale asi bohužel představit, jak snadno se toho na středověké hostině dalo zneužít, pokud si někdo v duchu BYOB donesl lahvičku jedu…
Písmo jako umění a umění jako písmo?
Za zmínku také stojí iniciály na začátku textu, stránky či kapitoly. V typografii raného středověku se jednalo o velmi významný prvek, který jednak sloužil k oddělení textu, ale také ho ozvláštnil, podtrhl a zosobnil. Různé tiskařské dílny měly své rukopisy a možnosti písma se rozšířila na umělecký objekt.
Monogramy se také hojně používaly ve výtvarném umění.
Malíři tak podepisovali svá díla. Zatímco Albrecht Dürer si vystačil s jednoduchým AD, nizozemský malíř Rembrandt Harmenszoon van Rijn na začátku své kariéry k podpisu používal jen R, později RH a nakonec přidal RHL. Lze tak poměrně jednoduše rozlišovat období jeho tvorby.
Existuje velké množství obrazů a grafik, převážně z raného novověku, které jsou označeny pouze monogramem. Pokud jeho jméno není známo, mluví se o něm pouze jako o monogramistovi.
Současnost monogramů
A je to v dnešní době jiné? Naopak! Jako by se s monogramy roztrhl pytel. Límečky, manžety košile, drahá pera i ta levnější, cool tenisky označené zezadu jednou provždy, iniciály vygravírované z druhé strany vašeho mobilního telefonu nebo možnost nechat si něco osobního napsat třeba na rtěnku. A ne, není to jen proto, abyste si vaše věci poznali.
Je to vaše osobní značka.
Z věci, kterou v životě běžně používáme každý den se díky tomuto drobnému detailu stane záležitost, která se týká jen vás. Nikoho jiného. Připomene vám, co je pro vás důležité nebo naopak připomene někomu jinému, jak jste pro něj důležití vy.
Máme na to takový jednoduchý příklad, možná trochu osobní :)
Když někomu ke svatbě dáte kvalitní a minimalistické ložní prádlo, je to doopravdy hezký a praktický dárek, který najde své uplatnění. Pokud ale takové ložní prádlo opatříte výšivkou s iniciály, rázem ho povýšíte na dárek úplně jiných rozměrů, byť rozměry peřiny budou pořád stejné. Už je to povlečení, které je opravdu jen vaše, připomíná mám důležitý moment a zásadní spojení. Něco, co vám zůstane napořád a co po vás jednou naopak může někdo zdědit.
I proto se nebojte personalizovat věci, na kterých vám záleží. Nezůstanete anonymním monogramistou. Naopak vytvoříte opravdu osobní záležitost.
A o to jde nám všem.