V posledním kvartálu roku jde o hodně. Jedete na plné obrátky a varovné signály těla nebo okolí odbýváte slovy: „Dospím to v lednu.” Paradoxně je to právě spánek, který vám pomůže vytěžit ze závěru roku maximum. Na co dbát a jak začít už dnes?
Napadlo vás spojovat spánek s byznysovými výsledky? Úzce spolu souvisí
Jak důležitý je spánek jste si ověřili v náročnějším období života, ať už při stresu v práci, budování nové firmy, ve vztazích nebo s malými dětmi. Nejen to, kolik hodin, ale jak kvalitně si v noci odpočineme, má zásadní vliv na prožívání života, ale i výkon, schopnost vidět řešení, jednat s lidmi a posouvat věci dál. „V zásadě neexistuje oblast, kterou by spánek neovlivňoval,” připomíná spánková garantka MARIELI Katarína Evansová.
A ačkoliv bychom se měli jako společnost naučit odpočívat ne proto, abychom byli produktivnější, ale pro přínosy odpočinku jako takové, pokud vám následující tipy pomohou nastavit lepší spánkové návyky, je to výhra pro všechny. Jeden fascinující výzkum dokonce asociuje nedostatečnou kvalitu spánku s celou škálou nechtěných důsledků: snížení pohody, navýšení nákladů na zdravotní péči zaměstnanců, ekonomické ztráty, navýšení nákladů, nehody a další možné katastrofy.
Situace, které vám život přináší a které mohou spánek krátkodobě narušit, neovlivníte. Máte ale kontrolu nad tím, jak kvalitu spánku vylepšovat, aby se vám pozitivně přelila do života, podnikání a výsledků. V MARIELI vám to ulehčujeme tím, v čem spíte, v kvalitním povlečení.
Hodně pracujete? Potřebujete i kvalitně odpočívat
Při dlouhodobé spánkové deprivaci je dle Evansové člověk neustále ospalý, ač to nemusí na první pohled pocítit díky množství stimulantů. Zhoršené soustředění je pak doslova nebezpečné například u profesí jako jsou řidiči či strojvedoucí, protože navyšuje riziko mikrospánků. Podkopává ale výkon nám všem, zejména pokud je naše práce o procesování velkého množství informací a o rychlém rozhodování. Jak může manažer činit jedno klíčové rozhodnutí za druhým či vést lidi, když vyhodnocuje situace pomalu a s chybami?
Mentální benefity jsou důvodem, proč atleti na správný spánek dbají – např. v disciplínách, ve kterých je důležitá rychlost reakcí, flexibilní adaptace na nečekané situace “v ringu”, či kooperace se zbytkem týmu. Právě schopnost rozhodování a adaptace na nové situace je v dnešním světě byznysu stále aktuálnější.
5 tipů, které vyzkoušejte hned dnes v noci
- Čerstvý vzduch a chlednější ložnice jsou základem dobrého spánku. „Pořádně vyvětrat místnost, ve které spíte, a pokud máte vyzkoušeno, nebát se nechat teplotu klesnout klidně i k 16 - 19 °C,” doporučuje Terezie Täubelová, zakladatelka MARIELI. Bylo prokázáno, že před nástupem spánku a v jeho průběhu naše tělesná teplota přirozeně klesá a měla by být odvedena do prostředí, které je schopno ji pojmout. Přetopené prostředí tento pokles tělesné teploty narušuje, spánek je méně kvalitní a důležité regenerační, čistící a metabolické procesy vázané na kvalitní spánek nemohou probíhat optimálně. Z tohoto důvodu je lepší spát v chladu a mít teplou peřinu.
- Ložnici zasvěťte klidu. Postel používejte především ke spánku, odpočinku a milování. Z pokoje odneste ní televizi, telefony a přístroje, které by vás od spánku odváděly. Čím méně věcí, tím méně rušivých elementů.
- Vsaďte na pár zdravých zásad. Pravidelná chůze či jiné aerobní cvičení (stačí vystoupit o pár zastávek dřív) pomůže rychleji usnout, dosáhnout vyšší porce hloubkového spánku a – spolu s absencí alkoholu – spát nepřetržitě bez buzení.
- Mějte noční rutinu. „Hlavu máme plnou povinností a příprava na spánek často probíhá automaticky, aniž bychom jí věnovali pozornost a dovolili si uklidnit se a přepnout z říše reality do říše fantazie,” vnímá Evansová a doporučuje odložit mobil (a s ním modré světlo) a třeba si chvíli číst při lampičce v obýváku.
- Od peřin a povlečení byste nečekali, že vám spánek instantně zlepší – rozdíl ale zavnímáte na první vyspání. „Kvalitu spánku jsem vždycky řešil, protože vím, že má zásadní vliv na to, jak funguju v práci a celkově v životě. Hodně pracuju, takže potřebuju i hodně a dobře odpočívat,” zmiňuje i Vít M., zákazník MARIELI. Na vlastní zkušenosti si postupně ověřil, že kvalita spánku není jen o matraci, ale zásadně také o peřinách, povlečení a materiálech, ze kterých jsou vyrobeny.
Vede zdravý spánek k finanční spokojenosti?
Otázka tedy zní, jak můžeme chtít dosahovat optimálního výkonu v životě i v práci, když nemáme srovnatelně optimální spánek? V komplexním vztahu mezi pohodou, zdravím a produktivitou může narušený spánek působit jako moderátor. Poruchy spánku mohou být příčinou i důsledkem zhoršené pohody, a mohou tak vytvořit začarovaný kruh s příslušnými důsledky pro produktivitu a v dlouhodobém horizontu i pro bezpečnost a zdraví pracovníků.
Významný vztah existuje také mezi blahobytem a obecnými pozitivními zdravotními ukazateli, jako jsou spokojenost s prací, pracovní nasazení a štěstí, kvalita života, nemocnost a produktivita. "Jiné studie ukázaly, že životně důležité aspekty, jako je emoční stabilita, odhodlání, kontrola a optimismus, pozitivně korelují s blahobytem a nepřímo korelují s výskytem deprese, sociální izolace a osamělosti, stejně jako s výskytem kardiovaskulárních rizikových faktorů a chronických a degenerativních onemocnění", připomíná Evansová.
Ambiciózních cílů dosáhnete jen odpočatí
Pokud tedy chceme držet krok s rychlým životním tempem dnešní doby, podávat skvělé pracovní výkony, „být nejlepší verzí sebe sama“, růst a rozvíjet se a ve zdraví si užívat volného času, spánek je velmi důležitou složkou, která může být limitujícím faktorem našeho potenciálu a neměli bychom jej zanedbávat.
A jak to máte vy s vaším spánkem?