Pusťte si do ložnice jaro a pořádek!

Přídavné jméno „jarní“ se dá spojit s celou řadou příjemných věcí, ale také se dá spojit se slovem „úklid“ a to je příjemné o něco míň. Chápeme, že je mnohem lepší čerpat první jarní paprsky třeba někde v přírodě než se pouštět do velkého úklidu, ale na následujících řádcích se vám pokusíme dát pár tipů a především poukázat na důležitost jarního úklidu ve vaší ložnici.

2_1 

Váš jarní to-do list

  • Jako úplně první krok dejte prát povlečení. Doporučujeme tak dělat jednou za týden, maximálně za dva a když už budete mít krásně uklizenou ložnici, byla by škoda nemít čerstvě vypráno. Nevyprané povlečení je nasáklé potem, kosmetickými přípravky a plné prachu. Tedy místo, kam rozhodněte nechcete ukládat své osprchované tělo. Nevyprané povlečení může být spouštěčem alergií, ale i třeba problémů s pletí, proto důrazně prosíme o pravidelnost. Děláte si tím větší službu, než si myslíte.
  • Podobné je to i s vaší matrací. Na tu se často zapomíná. Jaro je ideální příležitost pro to, věnovat jí náležitou péči. I ona je, podobně jako povlečení, plná nečistot. Hromadí se tam vlasy, pot, odumřelá kůže a další věci, které se nám tolik líbit nemusí, ale roztočům velmi! Alergický záchvat je pak na světě raz dva. Úplně speciální kategorií jsou pak domácí mazlíčci v posteli. Pokud s vámi spí v posteli váš pes, doporučujeme matraci čistit ještě častěji. A jak na to? Můžete zavolat profesionální firmu nebo se do toho pustit sami s pomocí speciálního stroje na mokré čištění čalounění.
  • Když už je matrace sundaná z roštu, víme přesně, na co teď koukáte. Dalším krokem vašeho jarního úklidu je rozhodně luxování útrob vaší postele.
  • Zrovna to akorát tak vychází, že přendaváte povlečení z do sušičky či ho věšíte na šňůru. V pračce se tím pádem uvolnilo místo na vaše závěsy. Na ty se často zapomíná, ale opravdovou důležitost jejich praní poznáte v ten moment, kdy je čerstvě vyprané a voňavé věšíte zpátky. 
  • Jakmile se vše pere nebo je v sušičce, na nic nečekejte a utřete v ložnici prach. Všude. Ano, i na obrazech, vypínačích a tam vzadu na skříni za kytkou, kam nedosáhnete. 
  • A když už jsme u těch kytek… Je dobré dopřát jim jednou za čas sprchu. Ověřte si, zda je to pro vaše rostliny vhodné, vyskládejte je do vany a zahrajte si na déšť. Jednak je tím zbavíte nánosů prachu, takže budou moci lépe dýchat či provozovat fotosyntézu. Smyjete z nich škůdce či stará hnojiva a listy budou krásně čisté a lesklé.
  • Protože toho aktuálně ve vaší ložnici moc nezbývá, kytky schnou ve vaně a vy máte téměř hotovo, přichází úplně nejdůležitější bod. Rozhlédněte se kolem sebe ve vaší ložnici a objektivně si řekněte, co všechno je tam navíc. Věci pod postelí, které brání proudění vzduchu, různé lapače prachu, oblečení přehozené přes cokoliv, starý rotoped…

    Možná že dnes je ten den, kdy všechny tyhle věci odstraníte, co myslíte? Sobě i vaší ložnici tím uděláte velikou službu.

    A co dál?

1_1

  • Pokud máte na matraci chránič, což mimochodem doporučujeme na náš předchozí článek Nehody se stávají I., vyperte ho. Vaše vyčištěná matrace si to zaslouží.

  • Posledním krokem je samozřejmě povléct čisté povlečení a pověsit vyprané závěsy, ale to je vám asi jasné.

A je hotovo. Řekli bychom “ani to nebolelo”, ale nebudeme provokovat…

Pokud se k podobně obsáhlému úklidu dostanete až příští jaro, nic se nestane, ale doporučujeme ho zopakovat alespoň zase na podzim. Nicméně pokud jste například alergičtí, frekvence by měla být ještě častější. Naprostým základem je pak praní povlečení jednou za týden, maximálně za dva, ale o tom vám více řekneme v dalším článku!